שימור החיבור בין הדורות

 

שימור החיבור בין הדורות / שושנה הימן

הייתי עדיין בתהליך הפיכה לאם שרציתי להיות כשבבת אחת נעשיתי סבתא!  בהחלט לוקח זמן להתרגל לרעיון של להיות סבתא. את אפילו לא בטוחה מה את רוצה שנכדייך יקראו לך. סבתא?  סבתי?  בבי?  מה המקום שלנו?  מה הכללים?  האם יש כללים?  מה מצופה מאתנו?

אני סבתא מזה 18 שנה. זו זכות גדולה להיות מסוגלת ליהנות ממגוון הגילאים והאישיות של נכדים רבים, מינקות ועד לבגרות. כשאני מתבוננת על חווייתי האישית, אני רואה שלושה עניינים מרכזיים המאפיינים את תפקידי כסבתא.

הראשון הוא, שההורים הם המטפלים העיקריים בילדיהם וסבים הם חלק מצוות התמיכה העיקרי. כחלק מצוות התמיכה העיקרי, סבים צריכים לדעת מה הכללים, מנהגים וטקסים שההורים קבעו, על מנת לסייע לשמור על אלה עם הילדים. סבים צריכים להישאר באותו הצד עם ההורים, על מנת להימנע מיצירת היקשרויות מתחרות ושהילדים לא יחושו קונפליקט הגורם להעדפת צד אחד ודחיית צד אחר. כשאנו רוצים להציע משהו לילד, או כשילד מבקש בקשה, עלינו קודם כל לדעת האם אמא ואבא יאשרו. ככל שנהיה יותר מכווננים להורים, כך ההורים יוכלו יותר לסמוך על שיקול הדעת שלנו בקבלת החלטות בנוגע לטיפול בילדיהם.

העניין השני הוא, שככל שאנו מתבגרים וצוברים יותר ניסיון חיים, כך אנו מפתחים פרספקטיבה רחבה יותר בנוגע לגידול ילדים. אנו מתבוננים על המציאות בראייה ארוכת טווח ונושאים שבעבר חשו כדחופים או משמעותיים מאוד מצטמצמים עכשיו לפרופורציה המתאימה. אנו יודעים שלאורך זמן כל מיני בעיות נפתרות ככל שילדים מתבגרים והופכים ליותר מאוזנים ומתחשבים. אנו מפתחים סבלנות ויכולת הכלה. אנו נהנים יותר מן התהליך ופחות טרודים בפתרונות מידיים. אנו גמישים יותר ומכירים בכך שלעתים ישנן סיבות לא להיות עקבית כל הזמן. שגם אם לרוב אין מנה אחרונה לפני ארוחת ערב, עוגייה טרייה מהתנור לא תזיק ומהווה הפתעה נעימה וטעימה. לעתים קרובות ישנן סיבות מדוע אפשר לרכך את הכללים, כאשר אנו עושים זאת על מנת להוסיף רגע מיוחד בהקשר של מערכת היחסים שלנו עם הנכדים.

העניין השלישי הוא, שסבים נמצאים יותר במנוחה מאשר הורים. משמעות הדבר היא שיש יותר מרחב למשחק וסבים יותר ׳משחקיים׳. אנו תמיד מחפשים הזדמנויות ליהנות עם הנכדים. בין אם מדובר בלהתבונן בהם כשהם משחקים בגן השעשועים, בבריכה או אפילו רק בסלון הבית, לקרוא סיפור אחר סיפור, לשחק משחק שלוקח שעות, או סתם לשבת ולהקשיב לסיפורים ולסודות של הילדים בקשב מוחלט – לסבים יש את הסבלנות ואת מצב הרוח המשחקי המתאים. ואולי בפעם הראשונה יש להם את האמצעים הכלכליים להתפנק ב׳אביזרים׳ היוצרים הקשרים של אינטראקציה אוהבת, מהנה ומעוררת תחושת קירבה ומנוחה רגשית.

דבר אחד בטוח. סבים חשובים לנכדיהם ולהוריהם של נכדיהם כאחד. הורים לא צריכים לשאת לבדם באחריות של גידול ילדיהם. לעתים הורים זקוקים למנוחה והם זקוקים לצוות תומך על מנת למלא את האחריות החשובה ביותר שלהם – גידול ילדיהם. סבים ממשיכים לספק בסיס חם, אוהב, חזק ובטוח, ושורשים עמוקים של חיבור. זהו הצורך הראשוני של הילדים, והורים והחברה באופן כללי רוצים לטפח את החיבורים של הילדים לדורות הקודמים.